CYTEAL

kožní tekutina – 250 ml/500 ml
hexamidini diisetionas, chlorhexidini digluconatis, chlorcresolum

REŽIM VÝDEJE: volně prodejný léčivý přípravek

CO JE PŘÍPRAVEK CYTEAL A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Přípravek Cyteal je pěnivá tekutina, určená k zevnímu použití. Přípravek působí ničivě na bakterie a dezinfikuje kůži a sliznice. Přípravek Cyteal je určen pro dospělé, dospívající a děti.

Přípravek Cyteal se používá:

  • v gynekologii k čištění a dezinfekci kůže a sliznic (při zánětech pochvy a ženských zevních pohlavních orgánů).
  • v kožním lékařství k léčbě infikovaných kožních onemocnění (např. impetigo, intertrigo, folikulitida, impetigizovaný ekzém, plísňová onemocnění kůže).
  • k čištění a dezinfekci ran (s výjimkou velkých otevřených ran).
  • k čištění bércových vředů. V tomto případě je možné přípravek používat pouze na doporučení lékaře.

Klinické příznaky gynekologických zánětů a kožních infekcí, při kterých můžete použít přípravek Cyteal bez porady s lékařem, jsou popsány níže.

Gynekologické záněty:

  • Zánět pochvy je charakterizován svěděním, pálením, zčervenáním a otokem v oblasti pochvy a poševním výtokem. Zánět pochvy může být provázen pocitem nepohodlí nebo bolesti při močení či bolestí při pohlavním styku. Poševní výtok je jedním z nejčastějších příznaků zánětu pochvy: může se jednat o mléčný, lehký, občasný výtok, nebo o hustý, šedý či zelený výtok s rybím zápachem, nebo o bílý vodnatý či tvarohovitý výtok bez zápachu. Zánět pochvy se často vyskytuje současně se zánětem zevních pohlavních orgánů.
  • Zánět ženských zevních pohlavních orgánů je charakterizován zčervenáním a otokem stydkých pysků a dalších částí vnějších pohlavních orgánů, intenzivním svěděním, průhlednými a tekutinou naplněnými puchýřky, bolestivými, šupinatými, ztluštělými nebo bílými skvrnami na vulvě.

Kožní infekce:

  • Impetigizovaný ekzém: infikovaný ekzém provázený mokváním, tvorbou puchýřků a žlutých „medových“ krust.
  • Impetigo: hnisavá kožní infekce, která se projevuje jako červené vředy a puchýře, které rychle praskají, několik dní mokvají a poté tvoří žluto-hnědé krusty. Obvykle se tvoří v okolí nosu a úst a mohou se šířit na další oblasti těla.
  • Folikulitida: zánět vlasové cibulky (folikulu). Projevuje se jako oteklý hrbol nebo jako shluk malých červených hrbolků či pupínků s bílými vrcholky, které se tvoří v okolí vlasových folikulů. Puchýřky naplněné hnisem mohou prasknout a vytvořit strup. Kůže svědí, pálí, je bolestivá a citlivá.
  • Intertrigo (opruzeniny): vzniká v místě tření kůže a vlhké zapářky (mezi prsty na nohou, mezi stehny, v tříslech, mezi a pod prsy, na břiše, v podpaží). Dochází k tvorbě vyrážky, zpočátku s puchýřky, která se rozšiřuje a praská, způsobuje mokvání, praskliny a strupy. Dalšími příznaky jsou svědění, pálení, bolest a píchání.
  • Plísňová infekce na končetinách, mezi prsty na nohou či na rukou, na obličeji, krku a trupu: projevuje se jako zrnité červené kruhové plochy s šupinami, někdy i s puchýřky, zčervenáním, prasklinami, mokváním a svěděním.

Základní informace pro lékaře: CZSK

SPC – Souhrn údajů o přípravku: CZSK